ویزای توریستی نوعی مجوز قانونی و مشروط است که توسط کشور مقصد برای گردشگری و سفرهای کوتاه‌مدت به اتباع خارجی اعطا می‌شود. با این روادید، افراد حق اشتغال به کار و یا تحصیل در کشور مقصد را ندارند و این نوع از ویزا، به فرد مسافر فقط اجازه ورود، اقامت و بازدید از کشور میزبان را می‌دهد. ویزای توریستی شامل مدت زمان اقامت مجاز مسافر، مناطقی که در داخل کشور مقصد اجازه ورود به آن‌ها را دارد، تاریخ‌هایی که می‌تواند اقدام به ورود و خروج کند و تعداد بازدیدهای مجاز در کشور مقصد است. در این مطلب با شرایط و مدارک مورد نیاز و اقدامات لازم برای اخذ ویزا از طریق آژانس مسافرتی گشت ‌نامه آشنا خواهید شد.

ویزای توریستی چیست

ویزای مسافرتی، جهانگردی و گردشگری

ویزای توریستی، مسافرتی یا گردشگری همگی به یک نوع ویزا اشاره دارند و مجوزی هستند که از طرف سفارت کشور مقصد، برای افرادی که قصد اقامت کوتاه‌مدت، به‌منظور گردشگری و بازدید از مناطق دیدنی را دارند، صادر می‌شود. معمولا روادید مسافرتی برای مدت‌ کوتاهی صادر شده و دارای محدودیت ورود و خروج به کشور مورد نظر است. این نوع ویزا به مسافر اجازه اشتغال به کار یا اقامت بیشتر از موعد مقرر را نمی‌دهد. روادید جهانگردی هم ماهیت مشابه ویزاهای توریستی دارد اما همزمان برای ورود و خروج از چند کشور صادر می‌شود. این روادید مناسب افرادی است که قصد سفر زمینی مخصوصا با دوچرخه به کشورهای مختلف را دارند.

ویزای مسافرتی، جهانگردی و گردشگری

راهنمای جامع اخذ ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی، حتما باید همراه با گذرنامه به سفارت یا کنسولگری کشور مقصد در کشورتان مراجعه کنید؛ زیرا سفارت، افراد را فقط با گذرنامه شناخته و احراز هویت می‌کند. امکان این که با ارائه مدارک شناسایی دیگری نظیر شناسنامه و کارت ملی بتوان ویزا گرفت، وجود ندارد. از آنجایی که پروسه گرفتن ویزا زمان‌بر است، هرگز نباید آن را به لحظات آخر موکول کنید و برای دریافت آن، در اسرع وقت اقدام کنید. برخی از کشورها از صدور ویزا برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص مانند ایدز هستند، خودداری می‌کنند. ویزاهای توریستی از نوع ویزای کوتاه مدت محسوب می‌شوند و به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌گردند.

برای اخذ ویزای توریستی سه روش کلی وجود دارد که عبارتند از:

·         مراجعه حضوری به سفارت

·         اخذ ویزای آنلاین

·         ویزای محض ورود به کشور مقصد

تمدید ویزای توریستی

اگر در حال سفر، مهلت روادید شما رو به اتمام بود، می‌توانید در هر کشوری برای تمدید ویزا اقدام کنید. در بعضی از کشور‌ها، تمدید دوباره ویزا کار ساده‌ای است. اما در بعضی از کشورها، مراحل سختی برای تمدید مجدد روادید پیش روی مسافران بوده و ممکن است که افراد مجبور به متقاعد کردن مرزبانان و پلیس کشور مقصد بشوند. در صورتی که بیش از مدت مقرر در کشور مقصد بمانید، ممکن است مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین بشوید و تا مدت زمان مشخصی هم حق سفر دوباره به آن کشور را نخواهید داشت.

لیست مدارک مورد نیاز ویزای توریستی

لیست مدارک مورد نیاز ویزای توریستی

برای اخذ روادید مسافرتی نیاز به برخی مدارک دارید که اکثر اوقات ثابت‌اند و تنها در بعضی موارد تغییراتی دارند. از جمله مهم‌ترین مدارکی که برای دریافت تمام ویزاها، باید از قبل تهیه کرده باشید می‌توان به موارد زیر اشاره کنرد:

·         گذرنامه‌ای با اعتبار ۳ تا ۶ ماه

·         تکمیل فرم‌های آنلاین و دستی برای اخذ روادید

·         مدارکی دال بر سکونت، اشتغال به تحصیل یا کار در کشور خود که نشان دهد فرد مسافر قصد بازگشت به کشور خود را دارد. اگر شخص، بازنشسته هم باشد باید مدارک آن را ارائه دهد.

·         مدارکی برای تایید توان و تمکن مالی فرد مانند گردش حساب بانکی، سند املاک و یا اوراق سهام

·         عکس دیجیتالی یا چاپ شده که فاقد هر گونه روتوش باشد

·         ارائه بلیط رزرو شده  و یا خریداری شده برای مسیر رفت و برگشت

·         دعوت‌نامه از شخص مقیم یا شرکت در کشور مقصد و یا رزرو هتل برای اقامت

·         بیمه مسافرتی

برای اخذ روادید، برخی از سفارت‌ها از شما مدارکی که به انگلیسی ترجمه شده، هم می‌خواهند و البته گاهی باید به زبان رسمی کشور مقصد ترجمه شود. برخی از سفارت‌ها ممکن است مدارک بیشتری همچون گواهی سلامت جسمانی، انگیزه‌نامه، سند مالکیت و موارد دیگری را نیز از فرد مسافر بخواهند.

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی

گاهی اخذ ویزای توریستی، قوانین سختگیرانه‌ای داشته و میزان این سختگیری در کنسولگری‌های هر کشور تفاوت دارد. به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان اخذ ویزای اروپا با مشکل رد صلاحیت یا ریجکت شدن روادید از سمت کنسولگری‌ها روبرو می‌شوند. در ادامه دلایل اصلی ریجکت شدن فرد فهرست شده‌اند:

·         ارائه پاسپورت مخدوش و آسیب دیده به سفارت‌خانه

·         ارائه مدارک جعلی

·         شناسنامه یا سند ازدواج جعلی

·         پاسپورت بدون اعتبار

·         بیمه مسافرتی بدون اعتبار

·         نداشتن دلیل قانع کننده سفر به کشور مقصد برای مامور صدور ویزا

·         داشتن سوءسابقه جنایی مثل همکاری با گروه‌های تروریستی و اقدامات خشونت آمیز مانند قتل

·         ارائه دعوت‌نامه نامعتبر

·         عدم توانایی و تمکن مالی

·         ارائه مدارک شخصی مانند مدرک محل سکونت

·         نداشتن دلایل موجه برای بازگشت به کشور مبدا مانند نداشتن ملک، کسب و کار و یا خانواده وابسته

تاثیر دعوت‌نامه در اخذ ویزای توریستی

تاثیر دعوت‌نامه در اخذ ویزای توریستی

ممکن است در روند اخذ روادید، از متقاضی بخواهند دعوت‌نامه‌ای که از طرف میزبان خود دریافت ‌کرده را ارائه کند. ارائه دعوت‌نامه برای گرفتن ویزای توریستی هرچند تاثیر بسیار مثبتی دارد ولی الزامی نیست. دعوت‌نامه باید اطلاعات مربوط به شخص دعوت‌کننده، شخص مسافر و اطلاعات کامل سفر درج شود. اما گرفتن روادید مسافرتی بسیاری از کشورهای قاره اروپا بدون دعوت‌نامه امکان‌پذیر نیست.

ویزای عادی و فوری

ویزای توریستی به منظور گردشگری در کشورهای مختلف صادر شده و نمی‎‌توان برای مقاصد تجاری از آن استفاده نمود. حداکثر مدت اقامت با ویزای توریستی ۶ ماه است، که در برخی کشورها در صورت داشتن شرایط لازم می‌توان آن را تمدید کرد. روادید مسافرتی به دو صورت عادی و فوری صادر می‌شوند.

ویزای عادی

برای دریافت ویزای معمولی، شخص باید چندین هفته قبل از سفر، به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کرده و جهت اخذ روادید اقدامات لازم را انجام دهد. صدور این نوع روادید معمولا دو هفته به طول می‌انجامد و روند اداری عادی را طی می‌کند.

ویزای فوری

این نوع از روادید به روابط سیاسی و دیپلماتیک میان کشورهای مبدا و مقصد بستگی دارد. این نوع ویزا طبق قرارداد‌هایی که بین دو کشور امضا می‌شود، به اتباع آن‌ها اجازه می‌دهد تا ویزای خود را موقع ورود به کشور مقصد بگیرند که به آن ویزای فوری گفته و به سرعت صادر می‌شود.

ویزای یک‌بار ورود و چندبار ورود

هدف از سفر و دیگر شرایط تعیین می‌کند چه نوع روادیدی برای شخص مناسب است. ویزا‌ها از لحاظ دفعات ورود و خروج، انواع مختلفی دارند که به سه دسته روادید یک‌بار ورود، دو‌بار ورود و چندبار ورود تقسیم می‌شوند که بسته به نیاز شخص به تعداد دفعات ورود و خروج از کشور مقصد صادر می‌شوند. با این ویزاها آشنا می‌شویم:

·       ویزای یک بار ورود: این نوع از روادید به این صورت است که به شخص اجازه‌ یک‌بار ورود به خاک کشور مقصد را می‌دهد و در صورت برگشت، برای ورود مجدد به آن کشور، نیاز به اخذ دوباره ویزا و طی کردن مراحل آن را خواهد داشت
·         ویزای چندبار ورود: با داشتن این نوع ویزا، شخص می‌تواند تا پایان تاریخ اعتبار ویزا هرچند‌بار که بخواهد به کشور مقصد وارد شود. این نوع ویزای برای افرادی مناسب است که به علت‌های مختلف نیاز دارند چندین بار به یک کشور سفر کنند. البته گرفتن این نوع از روادید، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و برای همه صادر نمی‌شود.

ویزای توریستی با چک ضمانت بازگشت

 

 

ویزای توریستی با چک ضمانت بازگشت

ضمانت بازگشت، ودیعه‌ای نقدی، چک و یا ضمانت نامه بانکی است که آژانس مسافرتی و گردشگری از مسافر به عنوان ضمانت بازگشت از کشور مقصد پیش از اتمام اعتبار ویزا، به منظور جلوگیری از وقوع اقامت غیرمجاز مسافر در خارج و آمادگی برای پرداخت جریمه به دولت کشور مقصد، دریافت می‌کند. برای این مبلغ ودیعه شرایط خاصی وجود ندارد و معمولا بنابر مبلغ جریمه‌ای که کشور مقصد برای اقامت غیرمجاز و بیش از حد قانونی مسافر در نظر گرفته، تعیین می‌شود. از این رو طبق قوانین، مبلغ ضمانت بازگشت ویزا باید با برگشت مسافر به کشور به وی بازپرداخت شود.

هزینه و قیمت ویزای توریستی

قیمت‌های اعلام شده برای روادید مسافرتی یکسان نبوده و ممکن است با توجه به شرایط متقاضی تغییراتی داشته باشد. پرداخت هزینه‌های صندوق سفارت به عهده شخص مسافر بوده و جدا از قیمت خود ویزا است. قیمت ویزای هر کشور از مجموع هزینه‌های گرفتن وقت سفارت، پر‌کردن فرم‌های تقاضای روادید، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل محاسبه می‌شود. به‌عنوان مثال قیمت ویزای شینگن به‌طور متوسط ۴۰۰ یورو و برای کشورهای آسیایی معمولا بین۷ تا۲۵۰ دلار برای هر نفر است.

هزینه و قیمت ویزای توریستی

تمکن مالی برای اخذ ویزای توریستی

گواهی تمکن مالی یکی از مدارکی است که شما باید در روز مصاحبه، به سفارت ارائه کنید. این گواهینامه مدرکی است که اثبات می‌کند شما توان پرداخت هزینه‌های جاری در طول مدت اقامت خود را دارید. با این دو روش می‌توان تمکن مالی را اثبات کرد:

·         صورت حساب بانکی: برای گرفتن این گواهی باید به بانک مراجعه کرده و درخواست دهید. این گواهی از طریق اداره امور بین‌الملل بانک بر اساس گردش حساب و موجودی شما به زبان انگلیسی صادر می‌شود. در این گواهینامه موارد زیر درج می‌شوند: تاریخ افتتاح حساب، میزان گردش حساب ۳ ماه آخر و میزان موجودی حساب به ریال و ارز کشور مقصد (این مقدار باید متناسب با گردش حساب ۳ ماه آخر بوده و حداقل مقدار آن ۲۰۰ میلیون تومان باشد)

·         ضمانت نامه: ضمانت نامه ثابت می‌کند که فرد دیگری می‌تواند هزینه‌های مالی شما را در طول اقامت بپردازد. این ضمانت نامه باید همراه با صورت حساب شخص ضامن ارائه شود و در آن گردش حساب سه ماه آخر ذکر شده باشد.

مشاوره اخذ ویزا با خدمات آژانس مسافرتی گشت‌ نامه

شرایط اخذ ویزای توریستی از کشورهای مختلف دارای پیچیدگی‌‌های خاصی است و داشتن شرایط خاص و آگاهی از راه‌های قانونی را می‌طلبد؛ بنابراین شما می‌توانید با خدمات مشاوره تخصصی آژانس مسافرتی گشت‌ نامه، با تمامی شرایط اخذ ویزای توریستی کشور مورد نظر خود آشنا شوید.

گشت ‌نامه، خدمات مختلف گردشگری، اعم از سفرهای داخلی و خارجی با مقصد‌های مختلف، بلیط و تورهای داخلی و خارجی و خدمات اخذ روادید سفر را به متقاضیان ارائه می‌دهد. مشاوران متخصص گشت ‌نامه، شما را در تمام امور مربوط به اخذ روادید کشور مقصد مهاجرت یاری می‌دهند.