فرانسه به دلیل اقتصاد قوی، شهر‌هایی زیبا و مکان‌های تاریخی جذاب، از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت به شمار می‌رود. روش‌های زیادی برای نقل مکان به فرانسه وجود دارند که اقامت تمکن مالی فرانسه و یا همان روش خود حمایتی، از ساده‌ترین و بی‌دردسرترین این روش‌ها با شانس بالاتری برای اخذ ویزا و مهاجرت ایرانیان است. از این رو، در این مطلب با جدیدترین اطلاعات در مورد ویزای تمکن مالی، شرایط اقامتی با این روش، هزینه‌های مربوط، مدت اعتبار اقامت خود حمایتی، مدارک مورد نیاز، شرایط تمدید، مدت‌زمان بررسی درخواست و نیز مزایا و معایب این روش مهاجرتی آشنا می‌شویم.

راهنمای کامل مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای خود حمایتی

ویزای تمکن مالی (ویزای خود حمایتی) چیست؟

روش تمکن مالی و یا خود حمایتی، از روش‌های سریع، بی‌دردسر و مطمئن برای اخذ ویزا و اقامت کشور مقصد است. به طور کلی اقامت از روش اثبات تمکن مالی و پیرو آن، اخذ ویزای خود حمایتی در اروپا به این معنی است که متقاضیان مهاجرت ثابت می‌کنند که می‌توانند بدون نیاز به انجام کار در کشور مقصد، زندگی خود را بگردانند.

به منظور اخذ ویزای تمکن مالی باید گردش حساب خود را به همراه سایر مدارک مورد نیاز ازجمله گواهی اسناد، مالکیت‌ها، سهام و از این دست را ارائه دهید. متقاضیان همچنین برای اثبات تمکن مالی خود می‌توانند درآمد خود را با ارائه مدارکی دال بر سود سرمایه سپرده‌گذاری، سهام شرکت و حقوق بازنشستگی تهیه کنند.

توجه داشته باشید که با اثبات تمکن مالی در کشور مبدا، همچنین می‌توانید برای همسر و فرزندان تحت تکفل، برای دریافت ویزای خود حمایتی اقدام کنید. افرادی که ویزای تمکن مالی را دریافت می‌نمایند، اجازه اقامت در کشور مقصد را بدون نیاز به انجام کار در اروپا خواهند داشت و دیگر نیازی به پرداخت مالیات به دولت‌های اروپایی نخواهند داشت.

درآمد ثابت ماهیانه متقاضیان مهاجرت از طریق تمکن مالی به‌صورت زیر قابل اثبات است:

•         حقوق بازنشستگی متقاضی

•         سود سپرده بانکی فرد متقاضی در کشور مبدا

•         سود حاصل از سهام بورس

•         درآمد حاصل از کسب‌وکار از راه دور

•         اجاره‌نامه ملکی

تمکن مالی فرانسه (ویزای خود حمایتی فرانسه) چیست؟

اگر شما متقاضی مهاجرت به کشور فرانسه هستید، باید بدانید که برای مهاجرت به این کشور روش‌های بسیار زیادی وجود دارند. از بی‌دردسرترین و مطمئن‌ترین این روش‌ها، مهاجرت از طریق تمکن مالی در فرانسه و نیز اخذ ویزای خود حمایتی فرانسه است.

 بررسی شرایط اقامت تمکن مالی فرانسه

شرط اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی این است که شما بتوانید با ارائه مدارک مورد نیاز، نشان دهید که در کشور ایران تمکن مالی بالایی دارید و به طور ماهانه درآمد بسیار بالاتری نسبت به خرج و مخارج موردنظر دولت این کشور به دست می‌آورید. نکته قابل توجه در طرح خود حمایتی فرانسه این است که متقاضیانی که به دنبال مهاجرت فرانسه با تمکن مالی هستند، تا زمانی که به اقامت دائم این کشور نرسند، اجازه انجام کار در کشور فرانسه را نخواهند داشت.

 بررسی شرایط اقامت تمکن مالی فرانسه

در صورتی که از متقاضیان مهاجرت به فرانسه هستید، باید بدانید که مهم‌ترین شرایط مهاجرت فرانسه با تمکن مالی و پیرو آن اخذ اقامت خود حمایتی فرانسه، داشتن اسناد و مدارکی برای اثبات تمکن مالی شما است. در واقع شما در روش خود حمایتی فرانسه با تکیه بر سرمایه خود به این کشور مهاجرت و در آن زندگی خواهید کرد.

نمایی از برج ایفل فرانسه و آشنایی با ویزای خود حمایتی فرانسه

برای اقامت تمکن مالی باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

•         حقوق یا درآمد ماهانه ثابت: از شرایط اقامت فرانسه از طریق تمکن این است که متقاضیان باید حداقل حقوق ثابت معادل ۱۳۰۰ یورو در ماه داشته باشند

•         سرمایه اولیه برای خود و خانواده: متقاضیان باید حداقل معادل با ۴۰ هزار یورو سرمایه اصلی، به ازای همسر ۲۰ هزار یورو و برای هر فرزند ۱۰ هزار یورو سرمایه داشته باشند. این میزان سرمایه باید در بانکی در کشور فرانسه و یا حتی در بانک‌های ایران که مورد تایید دولت فرانسه هستند قرار داشته باشد

•         خرید یا اجاره ملک در کشور فرانسه: از دیگر شرایط خود حمایتی فرانسه این است که متقاضیان باید یک خانه در فرانسه خریده و یا اجاره کنند. نکته جالب این است که هزینه آن اهمیتی ندارد اما متراژ آن مهم است و این خانه برای هر متقاضی (خود شخص، همسر و فرزندان)، باید دارای ۱۵ مترمربع زیربنا باشد. شایان ذکر است که امکان اجاره این خانه تا پیش از زمان اخذ اقامت دائم فرانسه برای متقاضی وجود نخواهد داشت

 هزینه تمکن مالی فرانسه 

درست مانند تمامی مراحل مهاجرت، برای اخذ ویزای تمکن مالی فرانسه نیز نیاز به پرداخت هزینه‌هایی خواهید داشت. از این رو مهم‌ترین هزینه خود حمایتی فرانسه و تمامی مبالغی را که متقاضیان باید برای بیمه، بررسی پرونده و صدور کارت اقامت خود در این کشور پرداخت کنند عبارت‌اند از:

•         هزینه بیمه: حدود ۸۵۰ تا۹۵۰ یورو در سال

•         هزینه صدور کارت اقامت برای هر نفر: ۱۸۰ یورو در سال اول  و ۲۶۶ یورو از سال دوم به بعد

•         میزان هزینه بررسی پرونده: حدود ۱۰۰ یورو برای هر نفر

مدت اعتبار اقامت تمکن مالی فرانسه

در ابتدا تمامی متقاضیان مهاجرت تمکن مالی فرانسه باید با مدارک مورد نیاز به کنسولگری این کشور در شهر تهران مراجعه و درخواست خود را برای اخذ ویزای خود حمایتی ثبت کنند. از طریق این ویزا متقاضی تا ۹۰ روز فرصت خواهد داشت تا به خاک کشور فرانسه وارد شود و درخواست خود را برای اخد اقامت تمکن فرانسه ثبت کنید. در نهایت در صورت تایید مهاجرت متقاضی به این کشور به خود شخص و همسر او اجازه اقامت یک‌ساله و به فرزندان زیر ۱۸سال اجازه اقامت به مدت پنج سال داده خواهد شد.

مدت اعتبار اقامت تمکن مالی فرانسه

 

مدارک مورد نیاز برای اقامت تمکن مالی فرانسه

به منظور درخواست اقامت خود حمایتی، متقاضیان باید مدارکی را آماده کنند که بعضی از آن‌ها را باید از ایران و در هنگام ثبت درخواست خود و برخی دیگر را پس از سفر به این کشور ارائه دهند. از این رو مدارک مورد نیاز برای اقامت خود حمایتی کشور فرانسه عبارت‌اند از:

•         نامه تمکن مالی

•         سند ملکی معتبر  بنام فرد متقاضی یا همسر او

•         پرینت گردش حساب ۳ ماهه

•         شناسنامه معتبر

•         پاسپورت با اعتبار بیش از ۱ سال

•         عقدنامه رسمی و ترجمه‌شده

•         اقرارنامه متقاضی

•         نامه وکالت رسمی به وکیل فرانسوی

•         پر کردن فرم درخواست مهاجرت از طریق خود حمایتی به فرانسه

•         عکس پرسنلی

•         ترجمه مدارک تحصیلی

•         کارت واکسیناسیون کودکان زیر ۱۶ سال

•         انگیزه نامه

•         اجاره‌نامه خانه‌ای در فرانسه

•         گواهی عدم سوءپیشینه

شرایط تمدید اقامت تمکن مالی فرانسه

شرایط تمدید اقامت تمکن مالی فرانسه

پس از اخذ ویزای خود حمایتی فرانسه، در صورتی که در طول این ۱ سال از اعتبار ویزا مشکلی وجود نداشته باشد، متقاضیان می‌توانند تحت شرایطی درخواست تمدید اقامت تمکن مالی خود را به این کشور ارائه دهند. در صورت داشتن تمامی شرایط مورد نیاز، اقامت موقت فرد متقاضی و همسر او برای مدت یک سال و همچنین برای فرزندان او به مدت پنج سال دیگر تمدید می‌شود.

شرایط تمدید اقامت تمکن مالی فرانسه شامل موارد زیر است:

•         ارائه مدارک مالی حاصل از درآمد متقاضی در خارج از خاک فرانسه

•         حضور در خاک فرانسه به مدت حداقل ۱ ماه

•         ارائه مدارک مالی سپرده بانکی

•         ارائه مدرک اجاره ملک در فرانسه به مدت یک سال

مدت‌زمان پردازش درخواست اقامت فرانسه از طریق روش خود حمایتی

مراحل پردازش درخواست اقامت فرانسه از اخذ ویزای ۱ ساله نوع D و سفر به فرانسه شروع می‌شود. سپس متقاضی با تکمیل مدارک و پر کردن فرم درخواست اقامت خود حمایتی، باید آن‌ها را به اداره مهاجرت فرانسه ارائه دهد.

مدت‌زمان پردازش درخواست اقامت فرانسه از طریق روش خود حمایتی

متقاضیان در نهایت با دعوت‌نامه و کارت اقامت ۱ ساله خود و خانواده را از اداره مهاجرت دریافت می‌کنند. این پروسه می‌تواند تا ۳ ماه نیز طول بکشد و در این مدت متقاضی حق خروج از فرانسه را نخواهد داشت. نکته جالب توجه این است که از مزایای اقامت تمکن مالی فرانسه پروسه‌ی کوتاه آن است. تنها حدود ۳ تا ۶ ماه از زمان اقدام تا اخذ ویزا و اقامت خود حمایتی این کشور طول می‌کشد.

مزایا و معایب تمکن مالی فرانسه

روش مهاجرتی خود حمایتی و اقامت تمکن مالی فرانسه نیز درست مانند روش‌های دیگر مهاجرت، مزایا و معایبی دارد که تمامی متقاضیان باید قبل از هر چیز از آن‌ها باخبر باشند تا بتوانند شرایط خود را به خوبی با آن مطابقت دهند.

•         مزایای خود حمایتی فرانسه:

o       پس از ۵ سال زندگی در فرانسه می‌توانید اقامت دائم این کشور و بعد از ۱۰ سال پاسپورت آن را دریافت کنید

o       تحصیل رایگان برای تمامی اعضای خانواده

o       حضور در فرانسه الزامی نیست و فقط ۲ بار ورود به خاک این کشور در سال کافی است

o       عدم الزام به ارائه مدارک زبان فرانسه و مدارک تحصیلی بالا

o       اخذ ویزای شینگن و سفر به کشورهای مختلف اروپایی عضو شینگن

•         معایب اقامت خود حمایتی فرانسه:

o       پیش از دریافت اقامت دائم، اجازه کار و فعالیت اقتصادی در کشور فرانسه را نخواهید داشت

o       هرسال باید تمکن مالی خود را تا زمان دریافت اقامت دائم به این کشور ثابت کنید

o       خدمات بیمه‌ای رایگان به شما تعلق نمی‌گیرند

o       برای اقامت در فرانسه به خرید یا اجاره یک خانه نیاز دارید

مهاجرت و اخذ اقامت آسان کشور فرانسه از طریق ویزای تمکن مالی

مهاجرت و اخذ اقامت آسان کشور فرانسه از طریق ویزای تمکن مالی

کشور فرانسه به دلیلی اقتصاد قوی و فرهنگ غنی، گزینه‌ای پرطرفدار برای مهاجرین می‌باشد. مهاجرت به کشور فرانسه ممکن است برای متقاضیان ایرانی کمی دشوار باشد اما غیر ممکن نیست. از آنجایی که قوانین مهاجرتی این کشور هرروز پیچیده‌تر می‌شوند، تعداد روش‌های با شانس بالا برای اخذ ویزا و اقامت فرانسه برای ایرانیان بسیار کم تعداد هستند.  

در حال حاضر یکی از بهترین و بی‌دردسرترین روش‌ها برای مهاجرت آسان به این کشور، اخذ ویزای تمکن مالی یا همان ویزای خود حمایتی فرانسه است. متقاضیان با استفاده از این روش می‌توانند صرفا با تکیه بر سرمایه خود به این کشور نقل مکان کنند و در نهایت پس از ۵ سال اقامت دائم و نیز پس از ۱۰ سال زندگی در خاک فرانسه، پاسپورت این کشور را به دست آورند.